zdjęcia produktowe sesja produktuzdjęcia produktowe sesja produktu

Pierwszym etapem każdej sesji jest jej odpowiednie przygotowanie. Przy zdjęciach produktowych w szczególności musimy zwrócić uwagę na to aby rzecz którą będziemy fotografować prezentowała się w należyty sposób. Przed rozpoczęciem zdjęć umyłem obie pokrywy aby usunąć z nich resztki brudu oraz ślady rąk które powstały przy przenoszeniu. Takie zabiegi ułatwiają mi później postprodukcję zdjęć w programie graficznym.

 Oświetlenie produktu

Do poprawnego oświetlenia pokryw wykorzystałem w sumie trzy lampy. Dwie z nich to mobilne speedlighty od Yongnuo oraz Sunpaka. Trzecia z nich to stara lampa studyjna Elflo.

Do światła wypełniającego użyłem lampy Yongnuo którą zamknąłem w białej parasolkosoftboxie 120cm i ustawiłem aby oświetlała produkt od góry. Wykorzystałem przy tym jej całą moc aby móc maksymalnie przymknąć przesłonę w obiektywie.

zdjęcia produktowe sesja produktuzdjęcia produktowe sesja produktu
zdjęcia produktowe sesja produktuzdjęcia produktowe sesja produktu

Główne światło

Jako głównego światła użyłem lampy studyjnej. Chciałem aby nadała kierunek i trójwymiarowość w fotografowanym produkcie. Jest ona dużo mocniejsza od mobilnych speedlightów dlatego posłużyła jako lampa dominująca. Ostatniej lampy używałem jako kontry lub jako światła wypełniającego. W niektórych ujęciach które robiłem potrzebowałem mocno rozjaśnić cienie. Były to głownie momenty gdzie fotografowałem wnęki w produkcie lub jego zagłębienia. Główne światło nawet odbite od białego blatu stołu nie docierało do takich miejsc.

Aparat którego użyłem

Aby zapewnić najwyższą jakość przy tych zdjęciach użyłem swojego Nikon D750. Idealnym dopełnieniem do tej puszki byłby obiektyw makro. Niestety na chwilę obecną nie posiadam go w swoim wyposażeniu. Podpiąłem za to stałoogniskowy obiektyw Nikkora 50mm ze światłem 1,8. Aby uzyskać jak największą głębie ostrości przesłonę przemknąłem do f10. Jednak nawet to przy tak długim obiekcie jakim były pokrywy zaworów nie pozwoliły aby były ostre w 100% na całej długości. Na szczęście efekt ten jest praktycznie nie zauważalny dla normalnego niewprawionego oka.

zdjęcia produktowe sesja produktuzdjęcia produktowe sesja produktu