Ciężkie czasy fotografii

Wykonując tą sesję nie miałem pojęcia jak będzie wyglądał świat w niedalekiej przyszłości. Przyszły ciężkie czasy dla fotografów, wizażystów i całej branży.  W momencie pojawienia się koronawirusa w Polsce zapanował chaos. Aby maksymalnie ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby powstała akcja #zostanwdomu. Głównie chodzi o ograniczenie kontaktów. Oznacza to, że wszystkie zaplanowane sesje zdjęciowe musiały zostać przełożone na późniejszy termin. Na szczęści czas spędzony w domu można dobrze wykorzystać np na retusz ostatnich sesji. W tym momencie jestem w trakcie retuszu sesji dla Angeliki. Sesji nietypowej jak dla mnie ale o tym przekonacie się niebawem. O to abym się nie nudził dba też Mrrr Make Up by Magdalena Oziomek i dostarcza wspaniałe makijaże które u mnie ćwiczy na sobie do sfotografowania. Nie ma czasu aby się nudzić.

Sprzęt do zdjęć

Aparat i obiektyw

Do wykonania całej sesji posłużył mi aparat Nikona D5000 wraz z podpiętym obiektywem Sigma 17-50 f2,8. Fotografowałem cały czas z przesłoną ok f4-4,5. Czas migawki oscylował w granicach 1/160s.

Światło

Wszystkie zdjęcia powstały w jasny słoneczny dzień. Jednak światło zastane nie wpłynęło na te kadry. Wszystkie powstały za pomocą światła błyskowego. Użyłem dwóch lamp reporterskich. Jedna zamknięta w parasolce 110cm od Mitoya. Posłużyła jako główne źródło. Ustawiłem je przed modelką tak aby światło padało od góry na modelkę. Aby rozproszyć trochę cienie i dodać delikatnego bliku w oczach użyłem drugiej lamy. Również był to speedlight reporterski. Wycelowałem go w blendę odwróconą na białą stronę tak aby błysk został zmiękczony i odbity delikatnie od dołu. Dyfuzor położyłem na stoliku na którym opierała się Magda podczas pozowania.

Pozowanie

Magda na sesję zabrała kilka ciuchów w których mogliśmy zrobić zdjęcia. Mój wybór padł na trzy z nich przy czym jeden zupełnie nie przeszedł selekcji podczas wybierania finalnego materiału. Powstały zatem kadry które widzicie obok. Przez większą część czasu modelka pozowała siedząc na podłodze a ręce opierała na niskim czarnym stoliku do kawy. Za tło posłużył mi mój sprawdzony ręcznie malowany gnieciuch. Następnie próbowałem wykonać kilka ujęć podczas gdy Magda siedziała na hokerze ale i te nie przypadły mi do gustu. Ostatecznie wykorzystaliśmy jeszcze białą ścianę przy której na stojąco wykonałem ostanie ujęcia na sesji.

Retusz zdjęć

Cały materiał zgrałem do Lightrooma. Łącznie podczas sesji zrobiłem około 300 zdjęć. Po selekcji całego materiału do retuszu wybrałem 5 zdjęć. W zamyśle miałem wykonać jedynie zdjęcia czarno białe. Ostatecznie jednak cala sesja wyszła w dwóch wersjach. Tutaj prezentuję Wam tylko kolorowe zdjęcia które bardziej przypadły do gustu gdy je opublikowałem na swoim Instagramie.

Na początek zrobiłem korektę balansu bieli. Następnie delikatnie skorygowałem światło. W LR ustawiłem też wstępnie kolory zdjęć. Następnie materiał trafił do Photoshopa. Główną techniką retuszu którą zawsze używam jest lokalny i globalny Dodge & Burn. W pierwszym kroku usunąłem drobne niedoskonałości na skórze i ubraniu a następnie poprawiłem rozłożenie światła na skórze za pomocą D&B. Kolejną rzeczą jaką wykonałem było wyostrzenie zdjęć, ostateczna korekcja kolorów. Po zapisaniu pierwszej wersji zdjęcia w kolorze materiał trafiał znów do obróbki. Tym razem aby zrobić z niego wersję czarno – białą. Aby to zrobić posłużyłem się głównie warstwą kolorów i gradientem. Cały kontrast był też dopasowany za pomocą krzywych. Jeżeli jesteście ciekawi jak to wyszło zażyjcie na IG.

Podsumowanie sesji

Jedno zdjęcie bardzo zapadnie mi w pamięć dzięki urzekającemu spojrzeniu jakie z niego bije. Magda dopiero zaczyna swoją przygodę jako modelka. Niemniej jednak cieszę się, że nawet przy tak małym doświadczeniu udało nam się wspólnie stworzyć ten materiał.