Buduarowa sesja kobieca w Lublinie

Koncepcja sesji

Propozycję buduarowej sesji dostałem od modelki z którą już wcześniej współpracowałem przy innym projekcie. Powiedziała mi, że ma dostęp do bardzo ciekawego miejsca do zdjęć jakim jest jedna z sal w centrum kultury w Lublinie.  Była to jedna z sal baletowych w której na co dzień obywają się próby. Miejsce okazało się bardzo ciekawe. Na jednym końcu znajdowała się cała ściana luster. Na drugim zaś piękne duże okna wraz z drewnianymi okiennicami. Miejsce z dużym potencjałem.

Przygotowania do zdjęć buduarowych

Makijaż Lena wykonała we własnym zakresie. Zazwyczaj przy sesjach kobiecych korzystam ze sprawdzonej wizażystki Magraleny Oziomek. W tym przypadku niestety miała już niedostępny termin. Stylizacja również pochodziła z prywatnej kolekcji modelki. Ja skupiłem się na  przygotowaniu całej koncepcji na zdjęcia. Miałem zapisanych sporo póz które mogliśmy wykorzystać na zdjęciach. Takie rozwiązanie pozwala bardzo dobrze zorganizować sesję. Pomaga też modelce która wie jak może się ustawić.

Zdjęcia buduarowe

Na sesję umówiliśmy się w centrum Lublina. Dzień zapowiadał się na bardzo słoneczny dzięki czemu mogłem liczyć na dużo dziennego światła. Sprawdza się ono najlepiej przy zdjęciach buduarowych i najchętniej organizuję tak sesje aby móc jak najwięcej z niego korzystać.

Na początek ustawiłem modelkę bokiem do okna tak aby plecami opierała się o drewniane okiennice. Na wstępie chciałem wykonać kilka bliższych kadrów i portretów. Słońce pięknie zagrało na ciele Leny podkreślając jej piękne ciało.

Następnie przeszliśmy do ściany luster. Tutaj mogliśmy pobawić się odbiciem. Sprawiło to, że możemy podziwiać piękną buduarową stylizację z niemal każdej strony. Wykonałem tutaj kilka portretów ale głównie byłem skupiony na fotografii całej sylwetki. Starałem się aby ciało i jego odbicie były bardzo smukłe i szczupłe. Posłuży mi do tego pewne triki i doświadczenia odnośnie ustawienia ciała modelki do zdjęć.

Ponownie wróciliśmy do okien. Na nasze szczęście wyszło jeszcze więcej słońca z za chmur. Świecąc przez ramę okienną dawało bardzo ładny światłocień. Poprosiłem aby Lena weszła na parapet ja za to zostałem na podłodze. Perspektywa plus pozy modelki bardzo mocno wydłużyły całą  sylwetkę modelki.

Ostatnie kadry sesji buduarowej wykonałem tak aby mieć okno w tle. Postanowiliśmy z Leną wspólnie, że bardzo fajny efekt uzyskamy kiedy ona będzie się przechadzała w stronę światła i z powrotem. Do tego aby znów podkreślić jej sylwetkę poprosiłem aby chodziła na palcach. Tutaj dodatkowo posłużyłem się lampą którą znalazłem w sali baletowej. Dała ona trochę światła kontrującego do naszego głównego źródła którym było okno.

Retusz zdjęć buduarowych

Cały materiał posesji trafił do programu Adobe Lightroom. Wykonałem tam selekcję zdjęć i wybrałem te które miały przejść dalszą obróbkę. Kolejnym krokiem było wywołanie RAWów. Dokonałem korekty balansu bieli oraz popracowałem nad światłem i cieniem na zdjęciach. Doszła też wstępna korekcja kolorów. Następnie każde zdjęcie wyeksportowałem do Adobe Photoshop. W tym programie pracowałem nad delikatnymi niedoskonałościami na skórze. Kolejnym krokiem była korekcja Dodge & Burn czyli korekcja drobnych nierówności światła na ciele oraz uzyskanie efektu trójwymiarowości całej sylwetki. Metoda ta polega na pogłębieniu cieniu i rozświetleniu świateł na sylwetce. Doszła też ostateczna korekcja kolorystyczna zdjęcia. Całą sesję buduarową wyretuszowałem w dwóch wersjach – kolorowej i czarno białej. Tutaj postanowiłem pokazać jednak tylko tą pierwszą.

Nietypowe miejsca na sesje zdjęciowe w Lublinie

Zawsze jestem ciekawych i nietypowych miejsc w których można zrobić zdjęcia. Tutaj udało się dzięki Lenie i uprzejmości jej znajomych którzy pomogli w zorganizowaniu sali. Takie niespotykane na co dzień miejsca dają mi duże spełnienie jako fotografowi. Dzięki nim mogę poszerzać swoją wyobraźnię i adaptacje tego co znajdujemy na miejscu zdjęć.