Przygotowanie do retuszu zdjęcia makijażu beauty

Pierwszym elementem retuszu zdjęć beauty jest profesjonalnie przygotowany makijaż. Oko które wyretuszowałem  przygotowała Mrrr Make Up Magdalena Oziomek. Magda była w tym przypadku zarówno wizażystką jak i modelką.

Drugim elementem jest odpowiednie oświetlenie. W tym przypadku użyłem oświetlenia ciągłego typu ring który miał dodatkowo jeszcze założony dyfuzor zmiękczający światło. Od dołu do rozświetlenia cieni poprosiłem aby Magda trzymała srebrną odbijającą blendę na swoich kolanach.

Ostatnim elementem jest aparat. W tym przypadku użyłem Nikona D5000 z podpiętym obiektywem Sigma.

Makijaż Beauty

Muszę powiedzieć bardzo ważną rzecz. Im lepszy jest makijaż tym w późniejszej postprodukcji mam mniej pracy. Mrrr Makeup zawsze staje na wysokości zadania i przygotowuje makijaże najwyższej klasy. Pomimo technicznego majstersztyku jest aspekt na który nie mamy wpływu. Każda kobieta ma inną skórę która nie jest zawsze idealna. Przy makijażu beaty staramy się wspólnie z wizażystką wybrać modelkę która ma jak najlepszą cerę. Przy zdjęciach dla klientek już nie mamy takiego komfortu dlatego tak ważny jest warsztat retuszerski.

retusz zdjęcia retuszer beautyretusz zdjęcia retuszer beauty

Światło w zdięciach Beauty

Do zdjęć beatuy najczęściej używa się specjalnego modyfikatora który nazywa się beauty dish. Ja niestety gdy wykonywałem tą sesję nie miałem go pod ręką. Posłużyłem się za to lampą którą Magda wykorzystuje do oświetlenia miejsca pracy podczas wykonywania makijaży. Jest to lampa pierścieniowa 60 cm która daje bardzo mocne światło w temperaturze barwnej około 5000 K. Dodatkowo aby zmiękczyć dawane przez nią światło założyłem specjalny dyfuzor. Lampę ustawiłem dość blisko twarzy modelki – około 30-40 cm. Wysokość dobrałem tak aby świeciła na twarz delikatnie z góry pod kątem 45 °. Ten model lampy pierścieniowej której my używaliśmy nie ma możliwości ustawienia mocy. Aby zmienić intensywność mogłem lampę jedynie odsunąć lub przysunąć lub korygować parametry ekspozycji w aparacie.

Aparat i obiektyw do zdjęć Beauty

Aparat którym wykonujemy zdjęcia jest najmniej ważny. Wiadomo im lepszy aparat i obiektyw tym lepszy dostaniemy materiał wyjściowy. Niemniej jednak sporo wizażystek robi zdjęcia swoim makijażom zwykłymi telefonami.

Ja do wykonania tych zdjęć użyłem Nikona D5000 z matrycą 12 MPX. Wspominam tutaj nie bez przyczyny o rozdzielczości dlatego, że pierwotne zdjęcie z którego wyciąłem oko było znacznie większe. Bez dużej rozdzielczości nie byłbym w stanie tak wykadrować samego  oka aby nie stracić jakości obrazka. Rozwiązaniem tej niedogodności byłby obiektyw MACRO. Specjalny typ obiektywu dzięki któremu możemy wyostrzyć zdjęcie z niewielkiej odległości. W tym przypadku użyłem jednak obiektywu Sigmy 17-50  który ostrzy z minimalnej odległości 28 cm. Na pierwszy rzut oka ta odległość nie wydaje się duża. Jednak podczas robienia zdjęcia na ogniskowej 50 mm przy aparacie APSX – który ma mnożnik matrycy x 1,5 w miałem w kadrze prawie połowę twarzy Magdy.

Z tym obiektywem pracuję najczęściej na przesłonie f 4,4. Osobiście uważam, że takie ustawienie daje zadowalającą ostrość. Jeżeli jednak chciałbym wykonać zdjęcie całego ostrego makijażu obiektyw musiał bym przymknąć na minimum  F  10. Jednak tutaj miałem zamiar wykonać kadr tylko samego oka dodatkowo w płaskiej perspektywie dlatego tak niska przesłona nie odegrała dużej roli.

retusz zdjęcia retuszer beautyretusz zdjęcia retuszer beauty

ColorChecker Passport przy retuszu zdjęć Beauty

ColorChecker jest to wzornik barw który umożliwia wierne odwzorowanie kolorów. Dodatkowym jego atutem jest możliwość precyzyjnego ustawienia balansu bieli. Dzięki wzornikowi do prawidłowo skonfigurowanemu monitorowi graficznemu mam pewność, że kolory które widzę na swoim monitorze są dokładnie takie jak w rzeczywistości.

Retusz beauty w Lightroomie

W Adobe Lightroom przeprowadzam selekcję zdjęć i wybieram te które mają zostać poddane właściwemu retuszowi. Tutaj też nanoszę pierwsze poprawki. Na początek koryguję balans bieli i tintę. Następnie nanoszę drobne korekty w ekspozycji, cieniach i światłach. Staram się w Lightroomie nie ingerować w kolor. Ważnym dla mnie elementem na tym etapie pracy jest również usunięcie niedoskonałości obiektywu – winietowanie, aberracja i korekta zakrzywienia. Czasem, jeżeli pasuje mi to do klimatu retuszowanego zdjęcia zostawiam je bez edycji.  Tak przygotowane zdjęcie eksportuję do Adobe Photoshop w formacie TIF 16 bitowym.

Makijaż w Photoshopie

pierwszym krokiem jest usunięcie niedoskonałości makijażu. Do tego celu używam pędzla uzdrawiającego – ang. healing brush. Jeżeli zdjęcie potrzebuje wyretuszowania drobnych niechcianych elementów i lekkich przebarwień skóry stosuję specjalną technikę frequency separation. W tych zdjęciach użyłem obu tych metod. Głownem narzędziem mojej pracy przy retuszu każdego zdjęcia – nie tylko makijażu Beauty jest praca ze światłem i cieniem. Do tego celu używam techniki zwanej dodge i burn. W skrócie chodzi o dopasowanie mikro nierówności w światłocieniu skóry – pory, zmarszczki. Sprawdza się też na poprawie rozłożenia światła na zdjęciu. Dzięki tej metodzie możemy uzyskać zdjęcie bardziej trójwymiarowe.  Na tych zdjęciach usunąłem jeszcze delikatne zaczerwieniania i żyłki w oczach. Do tego celu użyłem tak naprawdę każdej z tych metod po trochu. Aby dać fajny wyraz zdjęciu wyretuszowałem również kolor oczu umieszczając w nich intensywną zieleń.  Ostatnim krokiem przy retuszu było wyostrzenie zdjęcia. Jest to bardzo proste dzięki wtyczce w Photoshopie która nazywa się CAMERA RAW. Wystarczyły dosłownie 3 kliknięcia i zdjęcie nabiera super ostrości.